Główny inspektorat ochrony środowiska
Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce (17.11.2017)

W dniu 16 listopada poziom informowania, czyli średniodobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 µg/m3, został przekroczony na obszarze województwa śląskiego w Rybniku, gdzie poziom stężenia wyniósł 201,9 µg/m3.

Na obszarze kraju nie odnotowano przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa).

Obecnie (dane z godziny 10.00) stężenie pyłu zawieszonego PM10 na obszarze województwa śląskiego znacznie się obniżyło, nadal jednak w wielu miejscach Polski, a w szczególności w środkowej i południowej części kraju, stężenie jednogodzinne wynosi około 100 µg/m3. Najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 100 µg/m3 występują obecnie w Pabianicach, Krakowie, Skawinie oraz w Jaśle. Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego. Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, zwłaszcza w południowej Polsce, są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych i powiązanej z nimi podwyższonej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki, itp).

 

Według prognozy IMGW-PIB w dniu 17 listopada wystąpi zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północnym zachodzie i krańcach zachodnich. Miejscami opady deszczu. Wieczorem w rejonach podgórskich Karpat opady deszczu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Tatrach w opady śniegu. Prognozowana wysokość opadów deszczu na południu do 15 mm, a wysoko w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Temperatura maksymalna od 3°C na południowym wschodzie do 8°C na zachodzie i 9°C nad morzem, a w dolinach karpackich lokalnie 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Prognozowane warunki meteorologiczne mogą sprzyjać podwyższonym stężeniom zanieczyszczeń w centralnej oraz południowo – wschodniej Polsce.

W dniu 18 listopada przewidywane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu miejscami rozpogodzenia. Na zachodzie i północy miejscami przelotne opady deszczu, wieczorem na północnym wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem. Na południowym wschodzie początkowo niewielkie opady deszczu ze śniegiem, a w Bieszczadach śniegu. Wieczorem na wybrzeżu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 1°C na południowym wschodzie do 6°C na zachodzie i wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i Pomorzu porywisty, na wybrzeżu okresami dość silny i silny, do 40 km/h, a w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.  Prognozowane warunki meteorologiczne mogą sprzyjać podwyższonym stężeniom zanieczyszczeń w południowej i południowo-wschodniej Polsce, tj. w województwach: śląskim,  małopolskim, podkarpackim i lubelskim (przygotowano w oparciu o serwis pogodynka.pl).

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu „Jakość powietrza” (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.