Główny inspektorat ochrony środowiska
Komunikat GIOŚ z dnia 26.03.2024 r. w sprawie jakości powietrza w Polsce związku z wybuchem wulkanu na Islandii

smuga przesuwająca się nad krajami bałtyckimi  22 marca

 

21 marca serwis  Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) opublikował artykuł informujący o prognozowanym zasięgu smugi będącej efektem wybuchu wulkanu na Islandii, który miał miejsce 17 marca. Opublikowana w artykule animacja prezentuje prognozowany rozkład smugi, która napłynęła nad Polskę w  dniach 21-22 marca br. Smuga przemieszczała się na dużej wysokości i jej oddziaływanie nie spowodowało podwyższonych stężeń dwutlenku siarki przy powierzchni ziemi.  Stacje monitoringu jakości powietrza GIOŚ, na których pomiary prowadzone są na wysokości od ok. 2 do 4 metrów nad poziomem gruntu, czyli w strefie oddychania, nie wykazały w tych dniach podwyższonych stężeń tego zanieczyszczenia.

 

 

Źródło: Animacja z artykułu na stronie CAMS dla godz. 09:00 UTC 22.03.2024 https://atmosphere.copernicus.eu/icelands-volcanic-eruption-emissions-reach-uk-and-ireland

 

 

 

 

Stężenia dwutlenku siarki mierzone na stacjach monitoringu jakości powietrza GIOŚ utrzymują się aktualnie na niskim poziomie i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Mapa prezentująca Indeks jakości powietrza dla dwutlenku siarki, dane pomiarowe z godz. 09:00 26 marca

Mapa prezentująca Indeks jakości powietrza dla dwutlenku siarki, dane pomiarowe z godz. 09:00 26 marca,  https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current  

 

Aktualnie dostępne prognozy CAMS dla obszaru Polski nie przewidują wystąpienia  podwyższonych stężeń dwutlenku siarki przy powierzchni ziemi w nadchodzących dniach.  Prognozowane stężenia SO2 będą  kształtować  się na niskim poziomie, maksymalne stężenia nie powinny przekroczyć  10 µg/m3, lokalnie 20 µg/m3. Oznacza to wyniki mieszczące się w  kategorii „Bardzo dobry” polskiego  indeksu jakości powietrza dla dwutlenku siarki (indeks „Bardzo dobry” - jednogodzinne wyniki pomiarów w zakresie od  0 do 50 µg/m3).

Mapa prognoz SO2 wykazująca brak ryzyka dużych stężeń

Źródło: Serwis  CAMS prognoza dla godz. 20:00 UTC 28.03.2024 https://atmosphere.copernicus.eu/charts/packages/cams_air_quality/products/europe-air-quality-forecast-regulated?base_time=202403240000&layer_name=composition_europe_so2_forecast_surface&level=key_0&originating_centre=85_2&projection=opencharts_europe&valid_time=202403280000

Warto podkreślić, że zjawiska napływu zanieczyszczeń pochodzenia wulkanicznego nad obszar Polski mają charakter wyjątkowy.

Skutkiem wybuch wulkanu jest m.in. chmura zanieczyszczeń, która  zazwyczaj przemieszcza się na dużych wysokościach, jednocześnie stężenia zanieczyszczeń w takiej chmurze stopniowo zmniejszają się, dlatego wpływ takiego zjawiska na stężenia zanieczyszczeń w powietrzu mierzone przy powierzchni Ziemi na obszarze Polski jest zazwyczaj bardzo mały.