Ze względu na zdarzające się przypadki awarii sprzętu pomiarowego, awarii transmisji danych lub innych zdarzeń losowych, mogą występować sporadyczne przerwy w transmisji i prezentacji danych pomiarowych na portalu "Jakość Powietrza" oraz w aplikacjach korzystających z interfejsu API.
W przypadku wystąpienia problemów techniczno-informatycznych dot. funkcjonowania interfejsu API prosimy o kontakt na adres mailowy api@gios.gov.pl.
Zgłoszenia dot. merytorycznej zawartości portalu prosimy zgłaszać na adres sekretariatdm@gios.gov.pl.
Informacje o aktualnym stanie jakości powietrza, prezentowane są przez GIOŚ na mapie bieżących danych pomiarowych jako pomiary stężeń (dot. C6H6 i CO) i wskazania indeksu (dot. pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, SO2, NO2, O3):
- wyniki jednogodzinnych pomiarów stężeń benzenu, dla którego obowiązuje średnioroczny poziom dopuszczalny, oraz tlenku węgla, którego norma określana jest dla 8-godzinnego czasu uśredniania publikowane są w postaci znaczników o trzech wielkościach w jednolitym kolorze. Dla pomiarów stężeń benzenu i tlenku węgla nie są przypisywane kategorie indeksów i tym samym nie są one uwzględniane przy obliczaniu indeksu ogólnego stacji;
- wyniki jednogodzinnych pomiarów stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2) oraz ozonu (O3), dla których określone są normy odnoszące się do jednogodzinnego czasu uśredniania wyników lub referencyjne odwołania, publikowane są w postaci wskazań Polskiego indeksu jakości powietrza oraz indeksów cząstkowych poszczególnych zanieczyszczeń, wyliczanych dla danej godziny;
Algorytm obliczania Polskiego indeksu jakości powietrza uwzględnia rolę zanieczyszczenia dominującego w danym czasie na obszarze poszczególnych województw.
Kategoria „Brak indeksu” wskazuje na to, iż na danej stacji nie prowadzi się automatycznych pomiarów zanieczyszczenia, które w danym czasie decyduje o jakości powietrza na obszarze województwa. W okresie jesienno-zimowym dotyczy to zwykle pyłu zawieszonego PM2,5/PM10, w okresie wiosenno-letnim – ozonu.
Poniższe przypadki opisują zasadę obliczania algorytmu Polskiego indeksu jakości powietrza:
- gdy na obszarze województwa, np. o godzinie 12:00 o jakości powietrza decyduje pył zawieszony PM10/PM2,5, a na danej stacji nie są wykonywane pomiary pyłu, to Indeks ogólny dla tej stacji nie jest określany i znacznik przyjmie kolor szary. Dla pozostałych stacji, które mierzą stężenia pyłu, indeks przyjmie wartość najgorszego z indeksów cząstkowych pyłu zawieszonego,,
- gdy na obszarze województwa, np. o godzinie 12:00 o jakości powietrza decyduje ozon, a na danej stacji nie są wykonywane pomiary ozonu, to Indeks ogólny dla tej stacji nie jest określany i znacznik przyjmie kolor szary. Dla pozostałych stacji, które mierzą stężenia ozonu, indeks przyjmie wartość najgorszego z indeksów cząstkowych ozonu,
- gdy na danej stacji stężenie dwutlenku siarki lub dwutlenku azotu mieści się w kategorii indeksu odpowiadającej gorszej jakości powietrza niż aktualne zanieczyszczenie dominujące dla województwa (pył zawieszony lub ozon), ( wówczas to zanieczyszczenie decyduje o wartości Indeksu ogólnego dla danej stacji,
- jeżeli stężenia wszystkich mierzonych zanieczyszczeń powietrza prezentowanych za pomocą wskazań indeksu na obszarze danego województwa są na bardzo niskich poziomach, kategoria Indeksu jakości powietrza "Bardzo dobry" będzie wyświetlana dla wszystkich stacji, również dla tych stacji, na których nie są wykonywane pomiary stężeń pyłu zawieszonego i ozonu.
Zakresy poszczególnych progów indeksu charakteryzują się przedziałami lewostronnie otwartymi i prawostronnie domkniętymi, przykładowo wartość PM10=49,9 µg/m³ oraz PM10=50,0 µg/m³ mieści się w kategorii indeksu „Dobry”, natomiast wartość PM10=50,1 µg/m³ mieści się w kategorii indeksu „Umiarkowany”. Przy przypisywaniu progów stosuje się takie same zasady, jak przy porównywaniu z wartościami norm, np. gdy norma wynosi 50 µg/m³, stężenie wynoszące 50 µg/m³ nie jest jeszcze jej przekroczeniem. Przy zaliczaniu wartości do kategorii indeksu nie stosuje się zaokrągleń.
Pomiary stężeń benzenu i tlenku węgla, wskazania polskiego indeksu jakości powietrza oraz indeksy poszczególnych zanieczyszczeń prezentowane są na podstawie danych z ostatniej godziny. Jeżeli nie ma danych z ostatniej godziny, indeks widoczny jest z drugiej lub maksymalnie z trzeciej godziny wstecz. Na mapie bieżących danych, oraz w szczegółowych informacjach o stacji, wyniki pomiarów prezentowane są w czasie lokalnym, uwzględniając przesunięcie wynikające z czasu letniego. Wyniki pomiarów udostępniane poprzez funkcjonalność Banku danych pomiarowych przez cały rok prezentowane są w czasie CET.
Wyniki pomiarów jednogodzinnych, widoczne w postaci wskazań pomiarów stężeń oraz wskazań Polskiego indeksu jakości powietrza, są to niezweryfikowane dane ze stacji automatycznych i mogą ulegać zmianie w wyniku dalszych weryfikacji. Dane pochodzą wyłącznie z automatycznych stanowisk pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ).
Polski indeks jakości powietrza liczony jest bezpośrednio w bazie danych jakości powietrza JPOAT2,0 Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska