Główny inspektorat ochrony środowiska

Ocena zanieczyszczenia powietrza rtęcią na stacjach tła regionalnego w Polsce za 2022 rok

Cinque Terre

Rok wydania: 2023

Autor: Instytut Ochrony Środowiska - PIB na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Raport. pt. „Ocena zanieczyszczenia powietrza rtęcią na stacjach tła regionalnego w Polsce za 2022 rok" obejmuje ocenę wyników pomiarów rtęci w powietrzu atmosferycznym oraz depozycji rtęci do podłoża wykonywanych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Podstawę opracowania stanowią wyniki pomiarów prowadzonych na stacjach tła regionalnego PMŚ. Głównym celem opracowania było przeprowadzenie oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza i opadów atmosferycznych rtęcią w Polsce w roku 2022 na tle wielolecia 2010-2021.

Raport zawiera również analizy: zanieczyszczenia powietrza rtęcią oraz depozycji rtęci do podłoża w Polsce na tle Europy. Podstawą tych analiz były dane zgromadzone w dwóch bazach danych: AirBase, prowadzonej przez Europejską Agencję Środowiska oraz bazie danych EMEP.

Ocenę zanieczyszczenia powietrza rtęcią w postaci gazowej w latach 2010-2022 wykonano na podstawie wyników pomiarów z pięciu stacji tła regionalnego: Granica, Osieczów, Zielonka (Bory Tucholskie), Puszcza Borecka i Złoty Potok.

Analiza stężeń średnich dobowych na stacjach tła regionalnego w roku 2022 wskazuje na stosunkowo niskie stężenia rtęci gazowej w powietrzu, zawierające się w granicach od 0,80 do 2,85 ng/m3. Rozpiętość stężeń dobowych Hg w powietrzu atmosferycznym w całym rozważanym okresie ostatnich 13 lat (2010-2022) wyniosła od 0,20 do 7,09 ng/m3. Jednocześnie, uzyskane wyniki świadczą o relatywnie niewielkich zmianach stężeń rtęci gazowej na przestrzeni analizowanych lat.

Ocenę depozycji całkowitej Hg do podłoża w Polsce na obszarach pozamiejskich przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z trzech stacji tła regionalnego: Osieczów, Puszcza Borecka i Zielonka. Ocena zmian depozycji Hg w 2022 roku w stosunku do uzyskanej wartości dla wielolecia 2010-2021 wskazuje na spadek zarówno ładunku jak i wskaźnika depozycji dla wszystkich analizowanych stacji.