Główny inspektorat ochrony środowiska

Zanieczyszczenie powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi na stacjach tła miejskiego w 2022 roku

Cinque Terre

Rok wydania: 2023

Autor: Instytut Ochrony Środowiska - PIB na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Raport pt. „Zanieczyszczenie powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi na stacjach tła miejskiego w 2022 roku" jest podsumowaniem pomiarów i ocen zanieczyszczenia powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA) w Polsce za rok 2022 wykonanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. W opracowaniu tym skupiono się przede wszystkim na ocenie wyników pomiarów uzyskanych na poszczególnych stacjach w roku 2022 w odniesieniu do roku poprzedniego oraz wielolecia 2010-2021. Analizę zmian stężeń z roku na rok oraz w wieloleciu przeprowadzono na podstawie wartości stężeń średnich rocznych.
W 2022 r. w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska na 165 stanowiskach pomiarowych mierzone były stężenia benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 (B(a)P). Stężenia benzo(b)fluorantenu (B(b)F), benzo(a)antracenu (B(a)A), benzo(a)antracenu (B(j)F) benzo(k)fluorantenu (B(k)F), dibenzo(a,h)antracenu (D(a,h)A) oraz indeno(1,2,3-cd)pirenu w pyle zawieszonym PM10 w 2022 r. mierzone były na 18 stanowiskach w kraju.
Z analiz przedstawionych w raporcie wynika m.in. że uśrednione dla kraju stężenia średnie roczne wszystkich WWA były niższe od notowanych w 2021 r., a spadek sumy stężeń WWA wyniósł 32%. Spadki sumy stężeń WWA na poszczególnych stacjach wyniosły od 9% w Olsztynie do 49% w Kielcach i tylko w Szczecinie nastąpił wzrost o 9%. W odniesieniu do wartości średnich z wielolecia 2010-2021, w przypadku sumy stężeń WWA, widoczny jest spadek stężeń na wszystkich stacjach.
Dodatkowo w raporcie przedstawiono obszerną ocenę jakości powietrza w zakresie WWA w Polsce na tle wyników z państw europejskich, opierając się na danych zgromadzonych w europejskiej bazie AirBase, prowadzonej przez Europejską Agencję Środowiska (EAŚ).