Informujemy, że w dniu 1 października br. nad obszarem województwa podlaskiego dominował napływ mas powietrza z kierunku wschodniego i południowo-wschodniego.
Jednocześnie, stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 mierzone na stacjach monitoringu jakości powietrza GIOŚ w dniu 1 października na obszarze woj. podlaskiego, były niskie i nie odbiegały znacząco od stężeń rejestrowanych w dniu poprzedzającym i dniu kolejnym. Zestawienie stężeń średniodobowych z okresu 30 września – 2 października zaprezentowano w poniższej tabeli:
Mając na uwadze powyższe należy wnioskować, że pył widoczny w dniu 1 października na obszarze woj. podlaskiego miał średnicę większą niż 10 mikrometrów.
Frakcje pyłu o średnicach większych niż 10 mikrometrów nie są mierzone w ramach pomiarów prowadzonych przez GIOŚ ponieważ ich wpływ na zdrowie ludzi jest istotnie mniejszy.
Mapy prezentujące modelowanie rozkładu stężeń poszczególnych zanieczyszczeń powietrza udostępniane przez Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), wskazują na napływ ze wschodu nad obszar północno-wschodniej Polski mas powietrza zawierających większe aerozole pyłowe.
Poniża mapa z serwisu CAMS prezentuje rozkład całkowitego aerozolu nad obszarem Europy w dniu 1 października.
Rozkład wszystkich aerozoli na godz. 18:00 UTC 1 października br., (źródło: Copernicus Atmosphere Monitoring Service - https://atmosphere.copernicus.eu/charts/packages/cams/products/aerosol-forecasts?base_time=202409290000&layer_name=composition_aod550&projection=classical_europe&valid_time=202410011800)
Analiza trajektorii wstecznych napływu mas powietrza oraz map aktywnych pożarów udostępnianych w serwisie CAMS wskazuje, że zaobserwowane zjawisko może być związane z opadem pyłu z mas powietrza niosących pył z pożarów.
Mapa aktywnych pożarów na dzień 30 września (źródło: Copernicus Atmosphere Monitoring Service - https://atmosphere.copernicus.eu/charts/packages/cams/products/fire-activity?base_time=202409300000&projection=classical_europe )
Zaistniała sytuacja będzie przedmiotem dalszych analiz.