Strona główna GIOŚ
Zmiany w sieci pomiarów jakości powietrza w 2025 roku.

Informujemy, że zgodnie z Wykonawczym Programem PMŚ na rok 2025, od stycznia 2025 roku w małopolskiej sieci monitoringu jakości powietrza zaszły następujące zmiany:

 

Uruchomienie nowej mobilnej stacji monitoringu powietrza w Złockiem.

01 stycznia 2025 roku, w Złockiem (strefa uzdrowiskowa A) uruchomiona została nowa mobilna stacja monitoringu zanieczyszczeń powietrza tła miejskiego. Na stacji prowadzone są automatyczne pomiary w zakresie: pyłu zawieszonego PM10, oraz manualne pomiary następujących zanieczyszczeń: pył zawieszony PM10, benzo(a)piren B(a)P. Dodatkowo informujemy, że Złockie znajduje się w ”strefie małopolskiej” podlegającej ocenom jakości powietrza w województwie małopolskim.
Wyniki uzyskane na nowej stacji w Złockiem, zostaną uwzględnione po raz pierwszy w ocenie jakości powietrza za rok 2025.  

Uruchomienie nowej stacji monitoringu powietrza w Krakowie przy ul. Półłanki.

01 stycznia 2025 roku, w Krakowie przy ul. Półłanki uruchomiona została nowa stacja monitoringu zanieczyszczeń powietrza tła miejskiego. Na stacji prowadzone są automatyczne pomiary w zakresie Ozonu (O3). Dodatkowo informujemy, że stacja Kraków ul. Półłanki znajduje się w strefie ”aglomeracja krakowska” podlegającej ocenom jakości powietrza w województwie małopolskim. Wyniki uzyskane na nowej stacji w Krakowie, zostaną uwzględnione po raz pierwszy w ocenie jakości powietrza
za rok 2025.

Zamknięcie mobilnej stacji monitoringu jakości powietrza w Muszynie oraz zmiany na stanowiskach pomiarowych.

Z końcem 2024 roku pracę zakończyła mobilna stacja pomiarów jakości powietrza w Muszynie.

Zamknięte zostały stanowiska pomiaru: metali ciężkich w pyle zawieszonym PM10 (As, Cd, Pb, Ni) na stacji Kraków, os. Wadów, oraz Arsenu (As) w pyle zawieszonym PM10
na stacji w Trzebini.

 

Wyniki pomiarów z nowo utworzonych stanowisk uwzględniane będą również w ocenach jakości powietrza, wykonywanych dla strefy małopolskiej w województwie małopolskim .

Dane z automatycznych pomiarów pyłu zawieszonego PM10 oraz benzenu na nowych stanowiskach, dostępne są już na mapie Bieżących danych pomiarowych Portalu Jakość Powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Szybki dostęp do bieżących danych pomiarowych z automatycznych stacji monitoringu powietrza umożliwia również darmowa aplikacja GIOŚ na urządzenia mobilne „Jakość powietrza w Polsce”.
Dane z pomiarów manualnych, po oznaczeniu w laboratorium, publikowane są w Banku danych pomiarowych Portalu Jakość Powietrza GIOŚ.