Wypełniając obowiązek wynikający z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2019 poz. 1396 z późn. zm.), Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2019 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref zarówno pod kątem ochrony zdrowia ludzi, jak i ochrony roślin, a następnie informacje te zawarł w wojewódzkich raportach z oceny poziomów substancji w powietrzu za rok 2019. Raporty te w terminie do 30 kwietnia br. zostały przekazane do właściwych terytorialnie zarządów województw. Ocena pod kątem ochrony zdrowia została wykonana dla 12 zanieczyszczeń: dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), ozonu (O3), benzenu (C6H6), pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5 oraz zanieczyszczeń oznaczanych w pyle PM10: benzo(a)pirenu, arsenu, kadmu, niklu i ołowiu. Ocena pod kątem ochrony roślin została wykonana dla 3 zanieczyszczeń: dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOX) i ozonu (O3).
Wyniki oceny za rok 2019, odrębnie dla każdego województwa, zostały zamieszczone w zakładkach "Publikacje" na wojewódzkich podstronach portalu "Jakość Powietrza":
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie dolnośląskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie kujawsko-pomorskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie lubelskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie lubuskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie łódzkim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie małopolskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie mazowieckim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie opolskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie podkarpackim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie podlaskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie pomorskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie śląskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie świętokrzyskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie warmińsko-mazurskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie wielkopolskim
- Roczna ocena jakości powietrza w województwie zachodniopomorskim
Obowiązek wykonywania rocznej oceny jakości powietrza w strefach wynika z przepisów prawa UE, transponowanych do prawa krajowego.
Podstawowymi krajowymi aktami prawnymi, określającymi obowiązki, zasady i kryteria w zakresie prowadzenia oceny jakości powietrza w Polsce są:
• ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019r., poz. 1396 z późn. zm.),
• rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2012 r., poz. 1031) i rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz.U. z 2019 r. poz. 1931),
• rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 czerwca 2018 r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu (Dz. U. 2018 r., poz. 1119),
• rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2012 r. w sprawie stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza (Dz. U. 2012 r., poz. 914).
Z wykonywaniem oceny powiązane są również inne przepisy prawa krajowego:
• rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 czerwca 2018 r. w sprawie zakresu i sposobu przekazywania informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza (Dz. U. z 2018 r. poz. 1120),
• ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1479).
Więcej informacji o rocznych ocenach jakości powietrza dostępnych jest na portalu GIOŚ pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/measuring_air_assessment_rating_info.
Zachęcamy do lektury!