Główny inspektorat ochrony środowiska
Międzynarodowa współpraca dla środowiska. GIOŚ wzmacnia monitoring składu opadów atmosferycznych

 

logotyp MFEOG5 marca 2024 r. w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca projekt pn. „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie”, realizowany wspólnie z norweskim Instytutem Badań Klimatu i Środowiska NILU i finansowany ze środków MF EOG 2014-2021.

W imieniu Damiana Jakubika p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, zgromadzonych gości powitała Anna Katarzyna Wiech – Dyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ, natomiast w imieniu partnera norweskiego wprowadzenie do konferencji wygłosili Aasmund Fahre J. Vik – p.o. Dyrektora Generalnego Instytutu Badań Klimatu i Środowiska NILU oraz Cristina de Brito Beirao Guerreiro – Dyrektor ds. naukowych Instytutu Badań Klimatu i Środowiska NILU. Wśród uczestników konferencji byli przedstawiciele Ambasady Królestwa Norwegii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska,  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, przedstawiciele grona naukowego, m.in. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk i Laboratorium Chemii Środowiska Przyrodniczego Instytutu Badawczego Leśnictwa i goście z Norwegii, wiodący w realizacji prac w ramach projektu.

 

 

Barbara Toczko prezentująca slajd z nową siecią pomiarowąW trakcie konferencji zaprezentowano efekty polsko-norweskiej współpracy, w tym:
•    koncepcję modernizacji i optymalizacji pomiarów depozycji w Polsce;
•    nową sieć pomiarową wraz z  urządzeniami do pomiarów depozycji;
•    koncepcję uruchomienia systemu zapewnienia jakości/ kontroli jakości (QA/QC) do pomiarów depozycji;
•    wytyczne do wykonywania oceny depozycji atmosferycznej;
•    stronę internetową do udostępniania danych o chemizmie opadów atmosferycznych za pośrednictwem portalu „Jakość Powietrza” (przeczytaj więcej o nowej stornie w tym artykule).

 

 

Fot. 1. Barbara Toczko – Kierownik Projektu i Zastępca Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na tle prezentacji nt. nowej sieci pomiarów

 

 

 

Uczestnicy konferencji prasowej zasiadający przy stole

Przed rozpoczęciem konferencji podsumowującej, odbyła  się również konferencja prasowa z udziałem Barbary Toczko – Kierownika Projektu i Zastępcy Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Piotra Bogusza – Zastępcy Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Aasmunda Fahre J. Vika – p.o. Dyrektora Generalnego Instytutu Badań Klimatu i Środowiska NILU oraz Cristiny de Brito Beirao Guerreiro – Dyrektora ds. naukowych Instytutu Badań Klimatu i Środowiska NILU.

 

 

 

 

 

 

Fot. 2. Uczestnicy konferencji prasowej

 

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

 

Główny InspektoCristina de Brito Beirao Guerreiro – Dyrektor ds. naukowych Instytutu Badań Klimatu i Środowiska NILU na tle prezentacjirat Ochrony Środowiska, we współpracy z partnerem norweskim – Instytutem Badań Klimatu i Środowiska NILU, realizował projekt pt. „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie” w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” w obszarze „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków”. Projekt był realizowany od października 2020 r. do marca 2024 r. i został sfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 (MF EOG 2014-2021), a jego całkowita wartość wynosi 2 217 574,05 euro (85% środków, tj. 1 884 937,94 euro to finansowanie z MF EOG, a 15% - 332 636,11 euro, to współfinansowanie ze środków budżetu państwa).

 

 

 

 

Fot. 3. Cristina de Brito Beirao Guerreiro – Dyrektor ds. naukowych Instytutu Badań Klimatu i Środowiska NILU na tle prezentacji nt. działalności NILU

 

 

 

 

Uczestnicy konferencji słuchający powitania

Celem projektu było jednoczesne  zaprojektowanie i wdrożenie systemu monitorowania w taki sposób, by możliwe było wykonywanie badań w sposób ujednolicony w skali kraju, w oparciu o nowoczesne urządzenia pomiarowe. Nowy system, poprzez poszerzenie zakresu prowadzonych pomiarów, dobór odpowiednich metodyk analitycznych, jak również wypracowanie nowego sposobu podejścia do analizy danych pomiarowych odpowiada na aktualne potrzeby krajowe i międzynarodowe w zakresie dostępu do informacji o składzie opadów atmosferycznych.
System ten umożliwia m.in:
•    monitorowanie zmian ładunków substancji deponowanych do podłoża na obszarze Polski,
•    wytwarzanie informacji o depozycji substancji do podłoża istotnych dla gospodarki wodnej, rolnej i leśnej,
•    wytwarzanie informacji o depozycji substancji na potrzeby Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości (programu EMEP) i Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (HELCOM) oraz na potrzeby wypełnienia wymagań prawa Unii Europejskiej.

 

Więcej informacji nt. projekt pn. „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie”, finansowanego ze środków MF EOG 2014-2021, znajduje się na dedykowanej stronie internetowej projektu.