W związku z pożarem hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie informujemy, że stacje monitoringu jakości powietrza GIOŚ funkcjonujące w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska nie wykazały istotnego podwyższenia stężeń pyłu zwieszonego PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu w strefie oddychania (ok 2 – 4 m. nad powierzchnią gruntu).
Jedynie na stacji w Warszawie przy ul. Tołstoja (stacja należąca do Urzędu m. st. Warszawa) znajdującej się w dzielnicy Bielany, ok 6,5 km na południowy zachód od pożaru, odnotowano wartości ok dwukrotnie wyższe niż na okolicznych stacjach w tym okresie. O godz. 06:00 stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło 55,8 µg/m3, pyłu zawieszonego PM2,5 48,1 µg/m3, jednak był to chwilowy wzrost. Obecnie (dane z godz. 09:00) wyniki na tej stacji są niskie i wynoszą: pył zawieszony PM10 17,9 µg/m3, pył zawieszony PM2,5 10,6 µg/m3.
Poziomy stężeń notowane na stacjach PMŚ nie wskazują na zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Wynik ze stacji PMŚ ą na bieżąco publikowane na portalu Jakość Powietrza pod adresem https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current i w aplikacji mobilnej Jakość Powietrza w Polsce.
Ze względu na słoneczną pogodę i rosnącą temperaturę prognozuje się wzrost stężeń ozonu na terenie Warszawy i okolic. Wzrost stężenia tego zanieczyszczenia nie ma żadnego związku z pożarem (link do prognoz zanieczyszczenia powietrza ozonem)