Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował „Ocenę zanieczyszczenia powietrza rtęcią na stacjach tła regionalnego w Polsce za 2023 rok".
Raport został przygotowany na podstawie pomiarów całkowitej rtęci w stanie gazowym w powietrzu oraz pomiarów depozycji całkowitej rtęci wykonywanych na stacjach monitoringu tła regionalnego. Ocena zawiera podsumowanie wyników pomiarów rtęci w powietrzu atmosferycznym oraz depozycji rtęci do podłoża za 2023 rok na tle poprzednich trzynastu lat pomiarów (2010-2022).
Analiza zanieczyszczenia powietrza rtęcią w postaci gazowej została wykonana na podstawie wyników pomiarów z pięciu stacji tła regionalnego znajdujących się w: Granicy (woj. mazowieckie), Osieczowie (woj. dolnośląskie), Zielonce (Bory Tucholskie, woj. kujawsko-pomorskie), Puszczy Boreckiej (woj. warmińsko-mazurskie) i Złotym Potoku (woj. śląskie). Analiza stężeń średnich dobowych na ww. stacjach w 2023 roku wskazuje na niskie stężenia rtęci gazowej w powietrzu zawierające się w zakresie od 1,03 ng/m3 na stacji w Puszczy Boreckiej, do 2,42 ng/m3 na stacji w Granicy (Puszcza Kampinoska). Jednocześnie, uzyskane wyniki świadczą o niewielkich zmianach stężeń rtęci gazowej w powietrzu na przestrzeni analizowanych lat.
Analizę depozycji całkowitej rtęci do podłoża przeprowadzono w oparciu o dane pomiarowe z trzech stacji: Osieczów, Puszcza Borecka i Zielonka. W 2023 roku najwyższą wartość ładunku rtęci zaobserwowano na stacji w Osieczowie – ok. 4 µg/m2, a najniższą w Zielonce – ok. 2 µg/m2. Otrzymane wyniki wskazują na spadek w 2023 r. ładunku rtęci deponowanej do podłoża, w stosunku do średniej wartości z lat 2010 – 2022.
W ww. raporcie, prócz analiz dotyczących pomiarów i depozycji rtęci na stacjach monitoringu tła regionalnego w Polsce, znajduje się również analiza zanieczyszczenia powietrza rtęcią w Polsce na tle krajów europejskich, oraz informacja o emisji rtęci w Polsce na tle danych z Unii Europejskiej.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją, która jest dostępna na portalu „Jakość Powietrza” w dziale Regionalne tło zanieczyszczeń, program UE pod adresem https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/maps/measuringstation/U, jak również w dziale Publikacje pod adresem https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/publications/card/63100.