Strona główna GIOŚ
Pięcioletnia ocena jakości powietrza w strefach w Polsce wykonana za lata 2019-2023 - zbiorczy raport krajowy z wynikami oceny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował zbiorczy raport krajowy podsumowujący wojewódzkie wyniki pięcioletniej oceny jakości powietrza za lata 2019-2023, wykonanej zgodnie z art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska. Ocena ta została wykonana na potrzeby ustalenia metod, które będą stanowiły podstawę do wykonywania rocznych oceny jakości powietrza w kolejnych latach. Raport krajowy zawiera podsumowanie wyników wykonanej w ramach oceny klasyfikacji stref dla wszystkich zanieczyszczeń objętych oceną jakości powietrza pod kątem ochrony zdrowia i ochrony roślin.

Największą poprawę jakości powietrza odnotowano w odniesieniu do pyłu zawieszonego PM2,5, pyłu zawieszonego PM10 i benzenu. Dla pozostałych ocenianych zanieczyszczeń (SO2, NO2, CO,O3, metali ciężkich i benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10) wyniki klasyfikacji stref są zbliżone do wyników uzyskanych w ramach poprzedniej oceny pięcioletniej, wykonanej w roku 2019.

Istotnym efektem oceny pięcioletniej jest wskazanie stref, na obszarze których przekraczane są wartości stężeń zanieczyszczeń obligujące do prowadzenia intensywnych pomiarów. Z punktu widzenia planowania lub weryfikacji sieci monitoringu jakości powietrza, informacja ta jest podstawą do stwierdzenia czy w danej strefie dotrzymana jest minimalna wymagana liczba stałych stanowisk pomiarowych dla każdego z ocenianych zanieczyszczeń, czy też konieczne jest wzmocnienie sieci pomiarowej celem dotrzymania tego kryterium.

Raport zawiera zbiorcze zestawienia zarówno liczb stanowisk funkcjonujących w ramach sieci, jak i wymaganych do wykonania ocen rocznych - wynikających bezpośrednio z wyników klasyfikacji stref oraz liczby ich mieszkańców i odpowiednich przepisów prawa.

Raport został udostępniony w dziale Publikacje, oraz jako załączniki pdf do pobrania pod treścią komunikatu.

Raporty wojewódzkie z wykonanej w 2024 roku pięcioletniej oceny jakości powietrza za lata 2019-2023, dostępne są do pobrania w dziale Publikacje na podstronach poszczególnych województw w module "Informacje Regionalne".