Główny inspektorat ochrony środowiska
Charakterystyka strefy dla potrzeb oceny jakości powietrza

 

Dane dla roku 2020

Nazwa strefy: aglomeracja rybnicko - jastrzębska

Kod strefy

PL2402

Liczba mieszkańców strefy

289 313

Powierzchnia strefy (w km2)

298

Miasta na prawach powiatu wchodzące w skład strefy

Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój

Miasta powyżej 50 tys. mieszkańców wchodzące w skład strefy wraz z podaniem liczby mieszkańców tych miast

Rybnik – 138 098 mieszkańców

Żory – 62 472 mieszkańców

Jastrzębie-Zdrój – 88 743 mieszkańców

Informacja klimatyczna

Klimat charakteryzuje się dużą zmiennością, na co znaczny wpływ ma bliskość Bramy Morawskiej oraz zalesionego kompleksu Beskidu Śląskiego i lasów rybnicko-pszczyńskich. Średnia temperatura roczna kształtuje się w granicach +7°C do + 8°C. Najcieplej jest w lipcu, najzimniejszym zaś miesiącem jest styczeń. Opady kształtują się w granicach 600-900 mm rocznie. Aglomeracja leży w strefie wiatrów słabych i bardzo słabych. Średnia roczna prędkość wiatru – 2,2 m/s.

Informacja topograficzna

Położona jest w większej części na południowym fragmencie Wyżyny Śląskiej, wyodrębnianym często pod nazwą Płaskowyżu Rybnickiego. Jedynie północno-zachodnia część strefy leży w obrębie pagórkowatych wysoczyzn przywyżynnych Kotliny Raciborskiej. Rzeźba terenu wykazuje dużą zmienność od wysokości ok. 240 m n.p.m. na północy strefy do wysokości ok. 310 m n.p.m. w rejonie Pszowa.

Tereny wysoczyznowe na północy strefy charakteryzują się wysokim stopniem zalesienia, które jest częścią leśnego pasa ochronnego aglomeracji górnośląskiej. Wchodzą one w obręb parku krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Na Płaskowyżu Rybnickim skupia się różnorodna działalność gospodarcza, związana głównie z górnictwem węglowym, a także z przemysłem przetwórczym i rolnictwem. Występują tu tereny zdegradowane na skutek szkód górniczych i składowania odpadów.

Charakterystyka głównych źródeł emisji zanieczyszczeń do powietrza mających wpływ na stężenia substancji objętych roczną oceną jakości powietrza

Źródła komunalne, w znacznie mniejszym stopniu przemysłowe, w tym: energetyka zawodowa i ciepłownictwo oraz transport drogowy.

Liczba czynnych stanowisk pomiarowych znajdujących się w strefie w podziale na zanieczyszczenia i metody pomiarowe;

Pomiary automatyczne

SO2

2

NO2

1

NOx

1

CO

2

O3

1

PM10

1

NO

1

C6H6

1

Pomiary manualne

PM10

2

PM2,5

1

Cd

1

Ni

1

As

1

Pb

1

benzo(a)piren

1