Strona główna GIOŚ
Komunikat GIOŚ z dnia 17.03.2022 r. w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

 

W dniu 17 marca br. na stacjach monitoringu jakości powietrza w zachodniej i południowo-zachodniej części Polski odnotowywane są podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. W stężeniach pyłu zawieszonego istotny udział ma  pył pochodzenia naturalnego znad pustynnych obszarów Afryki (pył saharyjski).  Według informacji opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy napływy powietrza znad Sahary dotarły nad południowo-zachodnią część Polski  w środę (16 marca).  Napływ pyłu zawieszonego może lokalnie przyczyniać się do istotnego wzrostu stężeń pyłu w powietrzu, i wraz z emisjami ze źródeł lokalnych powodować przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 100 µg/m­3). Aktualnie (dane pomiarowe  z godziny 13:00) najwyższe stężenia jednogodzinne pyłu PM10 występują na stacjach monitoringu jakości powietrza w województwie dolnośląskim:

  • w Nowej Rudzie (125,9 µg/m­3),
  • w  Kłodzku (101,3 µg/m­3).

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu „Jakość powietrza”  oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

Wartości godzinnych nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego.

indeks dla pyłu zawieszonego PM10, kolory żółte w centrum, na zachodzie  pomarańczowe, czerwone w Kłodzku i Nopwej Rudzie

Mapa prezentująca Indeks jakości powietrza dla pyłu zawieszonego PM10, dane pomiarowe z godz. 13:00  17 marca br.  https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

 

indeks dla pyłu zawieszonego PM25, kolory żółte i jasnozielone  w centrum, na zachodzie  pomarańczowe

Mapa prezentująca Indeks jakości powietrza dla pyłu zawieszonego PM2,5, dane pomiarowe z godz. 13:00  17 marca br.  https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

 

Napływ widoczny jest na obrazach satelitarnych przedstawionych w informacji  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Poniższe zobrazowania prezentują chmury zawierające pył saharyjski (po lewej w kolorze brunatnym, po prawej w kolorze różowym).

Po lewej: Kompozycja RGB False Colour wykonana 16 marca z godz. 07:04 z danych z satelity NOAA-19/AVHRR. Po prawej: Kompozycja RGB DUST  wykonana 16 marca z godz. 02:00 (źródło IMGW-PIB).

Po lewej: Kompozycja RGB False Colour wykonana 16 marca z godz. 07:04 z danych z satelity NOAA-19/AVHRR. Po prawej: Kompozycja RGB DUST  wykonana 16 marca z godz. 02:00 (źródło IMGW-PIB).

 

Po lewej:  Prognoza ruchu cząsteczek powietrza niosąca pył Saharyjski na wysokości  ok. 1 km n.p.m. wykonana 15 marca z godz. 14:00. Po prawej:  Prognoza ruchu cząsteczek powietrza niosąca pył Saharyjski na wysokości ok. 5,5 km n.p.m. wykonana 15 marca z godz. 14:00 (źródło IMGW-PIB).

Po lewej:  Prognoza ruchu cząsteczek powietrza niosąca pył saharyjski na wysokości  ok. 1 km n.p.m. wykonana 15 marca z godz. 14:00. Po prawej:  Prognoza ruchu cząsteczek powietrza niosąca pył saharyjski na wysokości ok. 5,5 km n.p.m. wykonana 15 marca z godz. 14:00 (źródło IMGW-PIB).

 

Występowanie podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest zgodne z prognozą zanieczyszczenia powietrza  na dzień 17 marca, opracowaną przez Instytut Ochrony Środowiska – PIB.  Prognoza na dzień jutrzejszy wskazuje na obniżenie stężeń pyłu zawieszonego PM10 na Pomorzu Zachodnim, Wielkopolsce, ziemi łódzkiej i lubuskiej. Zachęcamy do śledzenia jednogodzinnych i średniodobowych prognoz zanieczyszczenia powietrza, prezentowanych dla obszaru całej Polski w odniesieniu do pyłu zawieszonego PM10, dwutlenku azotu (NO2), dwutlenku siarki (SO2), dostępnych  w module Prognozy zanieczyszczeń powietrza portalu oraz w aplikacji mobilnej „Jakość Powietrza w Polsce”.

Występowanie podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest zgodne z prognozą zanieczyszczenia powietrza  na dzień 17 marca, opracowaną przez Instytut Ochrony Środowiska – PIB

Mapa prezentująca prognozę stężeń średniodobowych pyłu zawieszonego  PM10 na dzień 17 marca  opracowana przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution