Strona główna GIOŚ
Komunikat GIOŚ z dnia 08.12.2023 r. w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

 

Poziom alarmowy i poziom informowania odnoszą się do stężeń substancji w powietrzu, powyżej których przygotowywane są informacje o złej jakości powietrza. Informacje te przekazywane są do właściwych wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. Poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10 wynosi 150 µg/m3 i jest to wartość odnosząca się do stężenia średniego dla całej doby. Poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10 wynosi 100 µg/m3 i również jest to średnia dobowa. Ryzyko wystąpienia przekroczenia nie oznacza, że przekroczenie musi wystąpić, ale że występuje taka możliwość.

 

Informacja o przekroczeniu i ryzyku dalszego przekraczania poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10

W dniu 7 grudnia br. poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10 został przekroczony w Tarnowie, na stacji pomiarowej przy ul. Ks. Romana Sitko (193,7 µg/m3).

W dniu 8 grudnia br. ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 występuje dla lokalizacji:

  • w województwie małopolskim: powiat krakowski oraz miasta na prawach powiatu Kraków i Nowy Sącz;
  • w województwie opolskim powiaty: kędzierzyńsko-kozielski i krapkowicki.

Informacja o przekroczeniu i ryzyku dalszego przekraczania poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10

W dniu 7 grudnia br. poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10 został przekroczony w poszczególnych lokalizacjach:

  • w województwie małopolskim: w Krakowie na stacji przy ul. Bulwarowej (123,9 µg/m3), na stacji przy ul. Lusińskiej (122,0 µg/m3), na stacji przy al. Krasińskiego (121,3 µg/m3), na stacji przy ul. Złoty Róg (103,0 µg/m3), na stacji na os. Wadów (102,6 µg/m3), w Tarnowie na stacji przy ul. Bitwy pod Studziankami (122,4 µg/m3), w Nowym Targu (119,4 µg/m3), w Nowym Sączu (115,9 µg/m3), w Zakopanem (110,8 µg/m3) i w Wadowicach (108,7 µg/m3);
  • w województwie lubuskim: w Międzyrzeczu (114,0 µg/m3) i w Gorzowie Wielkopolskim (107,6 µg/m3);
  • w województwie wielkopolskim: w Kościanie (110,1 µg/m3);
  • w województwie śląskim: w Żywcu (111,0 µg/m3);
  • w województwie podkarpackim: w Dębicy (119,8 µg/m3);
  • w województwie opolskim: w Zdzieszowicach (109,2 µg/m3).

W dniu 8 grudnia br. ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 występuje dla lokalizacji:

  • powiaty w województwie małopolskim: wielicki, wadowicki, suski, oświęcimski, nowotarski i chrzanowski oraz miasto Tarnów;
  • powiaty w województwie opolskim: głubczycki, oleski i krapkowicki;
  • miasta na prawach powiatu w województwie śląskim: Gliwice, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Tychy, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój i Bielsko-Biała oraz powiaty: gliwicki, tarnogórski, bieruńsko-lędziński, raciborski, rybnicki, mikołowski, wodzisławski, pszczyński, bielski, cieszyński i żywiecki;
  • miasta w województwie wielkopolskim: Kalisz, Kościan, Mosina, Pleszew i Poznań oraz powiat poznański;
  • miasto i powiat w województwie dolnośląskim: Jelenia Góra oraz powiat kłodzki;
  • miasto w województwie zachodniopomorskim: Świnoujście.
     

Szczegółowe informacje o obszarach objętych ryzykiem zawarte są w komunikatach o ryzyku wystąpienia przekroczeń poziomu informowania i alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10, opublikowanych w sekcjach „Przekroczenia i ryzyko przekroczeń” poszczególnych wojewódzkich podstron portalu Jakość Powietrza.

Prognozy zanieczyszczenia powietrza oraz prognozy meteorologiczne wskazują, że również jutro w Małopolsce, na Śląsku i Opolszczyźnie mogą występować wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10.

Zachęcamy do bieżącego monitorowania aktualnego stanu jakości powietrza w Państwa okolicy  na portalu „Jakość powietrza”  oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.