Home GIOŚ
Monitoring tła zanieczyszczenia atmosfery w Polsce dla potrzeb EMEP, GAW/ WMO i Komisji Europejskiej. Raport syntetyczny ze stacji EMEP za 2023 rok

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował raport pt. "Monitoring tła zanieczyszczenia atmosfery w Polsce dla potrzeb EMEP, GAW/ WMO i Komisji Europejskiej. Raport syntetyczny 2023".

Raport został przygotowany na podstawie pomiarów prowadzonych na czterech polskich stacjach sieci EMEP (European Monitoring and Evaluation Programme) i GAW/ WMO (Global Atmosphere Watch/ World Meteorological Organization) w Łebie, Puszczy Boreckiej, Jarczewie i na Śnieżce oraz badań prowadzonych na stacji stowarzyszonej z EMEP (stacja Zielonka) w ramach monitoringu realizowanego na potrzeby tych sieci, jak również dla Komisji Europejskiej. Raport zawiera podsumowanie wyników pomiarów zanieczyszczenia atmosfery za 2023 rok na tle wyników z wielolecia 1994 – 2022, uzupełnionych oceną sytuacji w Polsce na tle Europy.

Monitoring tła zanieczyszczenia atmosfery w Polsce ma na celu śledzenie zmian stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz ładunków substancji trafiających na powierzchnię Ziemi wraz z opadami na obszarach oddalonych od bezpośredniego wpływu źródeł emisji. Celem badań jest również wypełnienie jednego ze zobowiązań Polski wynikających z „Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości” oraz Protokołu do tej Konwencji w sprawie finansowania Europejskiego Programu Monitoringu i Ewaluacji (EMEP), związanego z dostarczaniem na poziom europejski informacji o stężeniach i strumieniach wybranych zanieczyszczeń docierających do podłoża.
W ww. raporcie, prócz analiz dotyczących pomiarów i depozycji zanieczyszczeń na stacjach monitoringu tła regionalnego EMEP w Polsce, znajduje się również analiza wyników z Polski na tle krajów europejskich.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.