Strona główna GIOŚ
Raport problemowy na temat jakości powietrza w uzdrowiskach w Polsce w roku 2023

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował kolejny raport dotyczący jakości powietrza w uzdrowiskach, który przedstawia informacje dotyczące stanu jakości powietrza na obszarze uzdrowisk w Polsce w roku 2023 z uwzględnieniem zmienności stężeń zanieczyszczeń w latach wcześniejszych. Szczególną uwagę w raporcie poświęcono najbardziej problematycznym w polskich warunkach zanieczyszczeniom powietrza: pyłowi zawieszonemu (frakcje PM10 oraz PM2,5), jak również oznaczanemu w nim benzo(a)pirenowi.

W 2023 roku pomiary stężeń zanieczyszczeń powietrza prowadzono w 26 uzdrowiskach, na 88 stanowiskach pomiarowych. Wszystkie pomiary stężeń zanieczyszczeń powietrza prowadzone były z wykorzystaniem metodyk referencyjnych lub równoważnych do referencyjnych.

Zarówno stężenia średnie dobowe, jak i średnie roczne stężenia pyłu zawieszonego PM10 we wszystkich uzdrowiskach, w których prowadzono badania, były niższe od poziomów dopuszczalnych. W porównaniu do wartości z roku 2022, w 2023 roku niemal we wszystkich uzdrowiskach odnotowano spadek zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 (wzrost wartości średnich rocznych stężenia miał miejsce tylko w  Kołobrzegu i Uniejowie). Dzięki temu stężenia w roku 2023 na niemal wszystkich stanowiskach pomiarowych pyłu zawieszonego PM10 (poza Kołobrzegiem), były niższe niż średnia z wielolecia 2010-2022. Największe spadki stężeń zaobserwowano w Cieplicach Śląskich-Zdroju i Busku-Zdroju, a najmniejsze - w Inowrocławiu.

Podobnie sytuacja w 2023 roku wygląda w przypadku pyłu zawieszonego PM2,5, gdzie nie odnotowano przekroczenia rocznego poziomu dopuszczalnego w uzdrowiskach. Niemal na wszystkich stacjach PMŚ wykonujących pomiary pyłu zawieszonego PM2,5 (poza stacją w Rymanowie-Zdroju), zanotowano spadek stężeń w 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022.

W odniesieniu do benzo(a)pirenu oznaczanego w pyle zawieszonym PM10, w roku 2023 niemal na wszystkich stanowiskach pomiarowych zlokalizowanych na terenie uzdrowisk zanotowano spadek stężenia średniego rocznego (poza stanowiskiem w Rymanowie-Zdroju), stężenie średnie roczne tego zanieczyszczenia, obliczone na podstawie wyników pomiarów ze stacji PMŚ, w 17 uzdrowiskach na 21 analizowanych, nie przekroczyło poziomu docelowego (w  2022 roku taka sytuacja miała miejsce w 11 uzdrowiskach).

Na stacjach PMŚ zlokalizowanych w uzdrowiskach nie obserwuje się przekroczeń wartości dopuszczalnych określonych dla NO2, SO2, CO i benzenu przez cały dotychczasowy okres prowadzenia pomiarów.
Dodatkowo, w opracowaniu poddano analizie wyniki matematycznego modelowania stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz wyniki metod obiektywnego szacowania, użyte na potrzeby ocen jakości powietrza za rok 2023 i w latach wcześniejszych, na podstawie których określono m.in. zasięgi obszarów przekroczeń wartości kryterialnych na obszarze uzdrowisk.

Pomiary jakości powietrza w uzdrowiskach prowadzone w ramach PMŚ oraz wyniki modelowania matematycznego i obiektywnego szacowania wykorzystywane do ocen rocznych potwierdzają pozytywną tendencję poprawy jakości powietrza. Pomimo widocznej poprawy, w sezonie chłodnym, w niektórych uzdrowiskach w dalszym ciągu występuje jednak problem zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym i zawartym w nim benzo(a)pirenem, będący głównie skutkiem emisji ze spalania paliw stałych w piecach służących do ogrzewania budynków.

Raport został opublikowany w dziale Publikacje.