Główny inspektorat ochrony środowiska
Międzynarodowe badania porównawcze dla pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5

W dniach 18 stycznia – 14 marca 2018 roku Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska uczestniczyło w międzynarodowych badaniach porównawczych organizowanych przez Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) w Isprze we Włoszech. Badania skierowane były do krajowych laboratoriów referencyjnych państw Unii Europejskiej i udział w nich wzięło 26 laboratoriów oraz, jako organizator, Europejskie Laboratorium Referencyjne ds. zanieczyszczenia powietrza.

Zgodnie z zapisami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (ze zmianami zawartymi w Dyrektywie Komisji (UE) 2015/1480 z dnia 28 sierpnia 2015) krajowe laboratoria referencyjne UE zobowiązane są do uczestnictwa w międzylaboratoryjnych badaniach porównawczych celem wykazania porównywalności prowadzenia badań monitoringu jakości powietrza między państwami członkowskimi.

W ostatnich dniach na stronach Komisji Europejskiej został opublikowany końcowy raport z ww. badań międzylaboratoryjnych. Raport ten jest dostępny pod adresem:

https://ec.europa.eu/jrc/en/publication/evaluation-field-comparison-exercise-pm10-and-pm25-ispra-january-18th-march-14th-2018

Wyniki osiągnięte przez Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska stawiają polskie laboratorium w czołówce laboratoriów europejskich, a co za tym idzie pokazują, iż funkcjonujący w Polsce system nadzoru nad pomiarami jakości powietrza Państwowego Monitoringu Środowiska podlega najlepszym standardom i pozwala na przekazywanie społeczeństwu najbardziej rzetelnej i wiarygodnej informacji.