Główny inspektorat ochrony środowiska
Komunikat GIOŚ z dnia 28.06.2024 r. w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

 

W dniu 28 czerwca br. poziom informowania, oznaczający jednogodzinne stężenie ozonu powyżej 180 µg/m3, został przekroczony:

  • w województwie dolnośląskim: Czerniawa (godz. 12:00, wartość 182 µg/m3).

 

Mapa ostrzeżeń prezentująca informacje o wystąpieniu przekroczeń poziomu informowania dla ozonu  - w Czerniawie

Mapa ostrzeżeń prezentująca informacje o wystąpieniu przekroczeń poziomu informowania dla ozonu w dniu 28 czerwca (https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/warnings)

Aktualnie najwyższe stężenia ozonu utrzymują się w zachodniej Polsce. Według danych pomiarowych z godz. 14:00 najwyższe stężenia jednogodzinne ozonu występują na stacjach monitoringu jakości powietrza:

  • w województwie dolnośląskim: Czerniawa (196,5 µg/m3), Jelenia Góra (169,8 µg/m3), Osieczów (165,7 µg/m3),
  • w województwie lubuskim: Żary (161,4 µg/m3).

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu „Jakość powietrza”  oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

Prognozy maksymalnego stężenia 1 -godzinnego dla ozonu opracowywane przez Instytut Ochrony Środowiska – PIB wskazują na utrzymywanie się w dniu dzisiejszym wysokich stężeń tego zanieczyszczenia powietrza w pasie województw zachodnich i centralnych (śląskie, dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, łódzkie). Na pozostałym obszarze Polski prognozowana jest dobra jakość powietrza.

Prognoza maksymalnego stężenia 1-godzinnego ozonu na dzień 28 czerwca

Prognoza maksymalnego stężenia 1-godzinnego ozonu na dzień 28 czerwca – (portal GIOŚ https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution)

 

Prognozy ozonu z serwisu CAMS na dzień 29 czerwca i 30 czerwca wskazują na możliwość wystąpienia podwyższonych stężeń ozonu na obszarze Polski.

Prognozowany rozkład maksimum dobowego stężeń ozonu w dniu 29 czerwca (

Prognozowany rozkład maksimum dobowego stężeń ozonu w dniu 29 czerwca (źródło: Copernicus Atmosphere Monitoring Service)

Prognozowany rozkład stężeń ozonu na godz. 12:00 UTC 30 czerwca

Prognozowany rozkład stężeń ozonu na godz. 12:00 UTC 30 czerwca (źródło: Copernicus Atmosphere Monitoring Service)

Przyczyną wysokich stężeń ozonu są warunki metrologiczne (wysoka temperatura powietrza i duże nasłonecznienie) sprzyjające formowaniu się ozonu oraz jego napływ spoza granic kraju. W przypadku braku istotnych zmian w pogodzie np. opadów deszczu wysokie stężenia mogą się utrzymywać do godzin późno popołudniowych.

 Według prognoz IMGW-PIB w dniu dzisiejszym po południu i wieczorem na zachodzie kraju przewidywane są opady deszczu do 30 mm oraz opady gradu, co spowoduje spadek stężenia ozonu w powietrzu. Jednakże, w sobotę  (29 czerwca) i w niedzielę (30 czerwca) prognozowane są wysokie temperatury powietrza, szczególnie w centrum i na południu kraju, co ponownie będzie sprzyjać formowaniu się ozonu w powietrzu atmosferycznym.