Główny inspektorat ochrony środowiska
Zmiany w sieci monitoringu jakości powietrza w województwie zachodniopomorskim

Informujemy, że zgodnie z Wykonawczym Programem PMŚ na rok 2024 w sieci monitoringu jakości powietrza w województwie zachodniopomorskim na 2024 rok dokonano następujących zmian:

- mobilna stacja monitoringu jakości powietrza, która w 2023 r. funkcjonowała w Świnoujściu, na 2024 rok została przeniesiona do nowej lokalizacji w Dąbkach przy ul. Sztormowej. Szczegółowe informacje o stacji znajdują się w komunikacie o uruchomieniu stacji oraz na stronie stacji pomiarowej.

- uruchomiono nowe stanowiska pomiarowe na istniejących stacjach:

  • w Kołobrzegu przy ul. Żółkiewskiego (kod stacji: ZpKolZolkiew) uruchomione zostały automatyczne stanowiska pomiaru pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10,
  • w Koszalinie przy ul. Armii Krajowej (kod stacji: ZpKoszArKraj) uruchomione zostały automatyczne stanowiska pomiaru benzenu i tlenku węgla,
  • w Szczecinie przy ul. Łącznej (kod stacji: ZpSzczLacz04) uruchomione zostało automatyczne stanowisko pomiaru dwutlenku siarki.

 

Dane z pomiarów automatycznych dostępne są już na mapie Bieżących danych pomiarowych Portalu Jakość Powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Szybki dostęp do bieżących danych pomiarowych z automatycznych stacji monitoringu powietrza umożliwia również darmowa aplikacja GIOŚ na urządzenia mobilne „Jakość powietrza w Polsce”.

Dane z pomiarów manualnych, po oznaczeniu w laboratorium, publikowane są w Banku danych pomiarowych Portalu Jakość Powietrza GIOŚ.