Główny inspektorat ochrony środowiska
Komunikat GIOŚ z dnia 08.03.2024 r. w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

 

Brak wiatru nocą i nad ranem w pasie północno-wschodniej i centralnej części kraju, przyczynił się do kumulacji stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu i pogorszenia stanu jakości powietrza na tym obszarze.

W związku z powyższym dziś, 8 marca, ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (stężenie średniodobowe powyżej 150 µg/m3) występuje dla lokalizacji:

W dniu 8 marca ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (stężenie średniodobowe powyżej 100 µg/m3)  występuje dla lokalizacji:

Szczegółowe informacje o obszarach objętych ryzykiem zawarte są w  komunikatach o ryzyku wystąpienia przekroczeń poziomu informowania i alarmowego dla pyłu PM10, opublikowanych w sekcjach „Przekroczenia i ryzyko przekroczeń” poszczególnych  wojewódzkich podstron portalu Jakość Powietrza.

Poziom alarmowy i poziom informowania odnoszą się do stężenia substancji w powietrzu, powyżej których przygotowywane są informacje o złej jakości powietrza. Informacje te przekazywane są do właściwych wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. Poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10 wynosi 150 µg/m3 i jest to wartość odnosząca się do stężenia średniego dla całej doby. Poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10 wynosi 100 µg/m3 i również jest to średnia dobowa.

Aktualnie podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10  utrzymują się na Mazowszu, Podlasiu, ziemi łódzkiej, oraz lokalnie na Kujawach, Warmii i Lubelszczyźnie. Według danych pomiarowych z godz. 9:00 najwyższe stężenia jednogodzinne pyłu zawieszonego PM10 wystąpiły na stacjach monitoringu jakości powietrza w województwach:

  • kujawsko-pomorskim: w Grudziądzu (144,6 µg/m3) i we Włocławku na stacji przy ul. Okrzei (114,9 µg/m3);
  • lubelskim: w Zamościu (137,5 µg/m3);
  • łódzkim: w Łodzi na stacji przy al. Jana Pawła II (138,7 µg/m3) i w Kutnie (119,1 µg/m3);
  • mazowieckim: w Warszawie na stacji przy al. Niepodległości (168,6 µg/m3) i na stacji przy ul. Tołstoja (133,3 µg/m3);
  • podlaskim: w Białymstoku na stacji przy al. Józefa Piłsudskiego (113,0 µg/m3);
  • świętokrzyskim: w Nowinach (144,0 µg/m3) i w Starachowicach (140,1 µg/m3);
  • warmińsko-mazurskim: w Działdowie (154,2 µg/m3).

Wartości godzinnych nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego.

Indeks jakości powietrza dla pyłu zawieszonego PM10, dane pomiarowe z godz. 9:00, najwyższe stężenia opisano w tekście powyżej

Mapa prezentująca Indeks jakości powietrza dla pyłu zawieszonego PM10, dane pomiarowe z godz. 9:00  8 marca br.,  https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current  

 

Prognozy IMGW-PIB wskazują na dalsze utrzymywanie się warunków meteorologicznych sprzyjających kumulacji zanieczyszczeń na obszarze północno-wschodniej, centralnej i południowo-wschodniej części kraju w piątek (8 marca) i w sobotę (9 marca). Prognozowany na niedzielę wzrost prędkości wiatru przyczyni się do stopniowej poprawy jakości powietrza na tych obszarach.  

 

Zachęcamy do bieżącego monitorowania aktualnego stanu jakości powietrza w Państwa okolicy na podstawie wyników pomiarów udostępnianych przez GIOŚ. Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi przypisanymi do poszczególnych kategorii indeksu jakości powietrza, dostępne są  na portalu „Jakość powietrza”  oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”. Ponadto w module Prognozy zanieczyszczeń powietrza portalu prezentowane są trzydniowe prognozy jakości powietrza dla obszaru całej Polski w odniesieniu do pyłu zawieszonego PM10, dwutlenku azotu (NO2), dwutlenku siarki (SO2).