W dniu 18 stycznia przekroczenie poziomu informowania (średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 100 µg/m3) wystąpiło w województwach:
- dolnośląskim: w Nowej Rudzie (131,3 µg/m3);
- śląskim: w Zawierciu (107,1 µg/m3) i w Żywcu (112,8 µg/m3);
- wielkopolskim: w Krotoszynie (103,7 µg/m3).
W dniu 19 stycznia poziom alarmowy, oznaczający średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3, został przekroczony w Nowej Rudzie (174,7 µg/m3) w województwie dolnośląskim.
Przekroczenie poziomu informowania (średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 100 µg/m3) w dniu 19 stycznia wystąpiło w województwach:
- dolnośląskim: w Chojnowie (109,3 µg/m3);
- łódzkim: w Radomsku (111,4 µg/m3);
- śląskim: w Częstochowie na stacjach przy Al. Armii Krajowej (117,2 µg/m3) i przy ul. Baczyńskiego (100,6 µg/m3), w Zawierciu (136 µg/m3) oraz w Żywcu (106,4 µg/m3);
- świętokrzyskim: w Kielcach na stacji przy ul. Targowej (101,0 µg/m3);
- wielkopolskim: w Krotoszynie (109,6 µg/m3).
Poziom alarmowy i poziom informowania to stężenia substancji w powietrzu, powyżej których przygotowywane są informacje o złej jakości powietrza. Informacje te przekazywane są do właściwych wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. Poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10 wynosi 150 µg/m3 i jest to wartość odnosząca się do stężenia średniego dla doby. Poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10 wynosi 100 µg/m3 i również jest to wartość średnia dobowa.
Mapa ostrzeżeń prezentująca informacje o wystąpieniu przekroczeń poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w dniu 20 stycznia br., https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/warnings
Przyczyną wysokich stężeń zanieczyszczeń odnotowanych 18 i 19 stycznia były warunki meteorologiczne sprzyjające kumulacji zanieczyszczeń pochodzących głównie z ogrzewania domów i mieszkań.
W dniu dzisiejszym słaby wiatr, niskie temperatury oraz mgły wskazują na dalsze ryzyko wysokich stężeń pyłu zawieszonego na południu oraz lokalnie na południowym zachodzie kraju. Mając na uwadze powyższe w dniu 20 stycznia br. został wydany komunikat o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego, oznaczający średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3, dla obszaru województw:
- opolskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat nyski (gminę miejsko-wiejską Nysa);
- dolnośląskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat kłodzki;
- świętokrzyskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje miasto na prawach powiatu Kielce.
Na dzień 20 stycznia br. wydano także komunikaty o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie powyżej 100 µg/m3) dla obszarów województw:
- dolnośląskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiaty: lubański oraz miasto na prawach powiatu Jelenia Góra;
- lubelskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat tomaszowski;
- łódzkiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiaty: łaski, pabianicki, radomszczański, oraz miasta na prawach powiatu: Łódź i Piotrków Trybunalski;
- świętokrzyskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiaty: jędrzejowski, kielecki, starachowicki, staszowski.
- śląskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiaty: częstochowski, myszkowski, zawierciański, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa;
- wielkopolskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiaty: pleszewski, krotoszyński oraz miasto na prawach powiatu Kalisz;
- małopolskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiaty: krakowski oraz miasto na prawach powiatu Kraków.
Szczegółowe informacje o obszarach objętych ryzykiem zawarte są w komunikatach o ryzyku wystąpienia przekroczeń poziomu informowania i alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10, opublikowanych w sekcjach „Przekroczenia i ryzyko przekroczeń” poszczególnych wojewódzkich podstron portalu Jakość Powietrza.
Dziś w godzinach porannych wysokie stężenia pyłu zawieszonego utrzymywały się w centrum i na południu Polski w województwach: lubuskim, dolnośląskim, małopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, śląskim, opolskim. Według danych pomiarowych z godz. 9:00 najwyższe stężenia jednogodzinne pyłu zawieszonego PM10 wystąpiły na stacjach monitoringu jakości powietrza w województwach:
- małopolskim: w Skawinie (109,7 µg/m3), w Trzebini (153,0 µg/m3), w Krakowie na stacji przy al. Krasińskiego (148,0 µg/m3) i na stacji przy ul. Bulwarowa (138,6 µg/m3);
- opolskim: w Nysie (159,3 µg/m3);
- lubuskim: w Nowej Soli (137,4 µg/m3);
- dolnośląskim: w Kłodzku (110,5 µg/m3), w Nowej Rudzie (202,4 µg/m3);
- śląskim: w Żywcu (125,0 µg/m3), w Zawierciu (151,8 µg/m3);
- łódzkim: w Pabianicach (113,1 µg/m3), w Piotrkowie Trybunalskim (105,0 µg/m3);
- świętokrzyskim: w Połańcu (119,1 µg/m3), w Starachowicach (104,3 µg/m3).
Wartości godzinnych nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego.
Mapa prezentująca Indeks jakości powietrza dla pyłu zawieszonego PM10, dane pomiarowe z godz. 9:00 20 stycznia 2025 r., https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current
Prognozy zanieczyszczenia powietrza opracowywane przez Instytut Ochrony Środowiska – PIB wskazują, że w dniu dzisiejszym wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10 będą utrzymywać się na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Śląsku. Ze względu na słaby wiatr, podwyższone, lokalnie wysokie stężenia prognozowane są również w środkowej i południowo-zachodniej Polsce. Na północnym wschodzie kraju prognozowana jest dobra jakość powietrza.
Mapa prezentująca prognozę stężeń średniodobowych pyłu zawieszonego PM10 na dzień 20 stycznia 2025 r., opracowana przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy,
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution
Prognozy IMGW-PIB wskazują na dalsze utrzymywanie się warunków meteorologicznych sprzyjających kumulacji zanieczyszczeń na obszarze południowej i południowo-wschodniej części kraju w poniedziałek (20 stycznia) i we wtorek (21 stycznia). Prognozowany na czwartek wzrost prędkości wiatru przyczyni się do stopniowej poprawy jakości powietrza na tych obszarach.
Zachęcamy do bieżącego monitorowania aktualnego stanu jakości powietrza w Państwa okolicy na podstawie wyników pomiarów udostępnianych przez GIOŚ. Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi przypisanymi do poszczególnych kategorii indeksu jakości powietrza, dostępne są na portalu „Jakość powietrza” oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”. Ponadto w module Prognozy zanieczyszczeń powietrza portalu prezentowane są trzydniowe prognozy jakości powietrza dla obszaru całej Polski w odniesieniu do pyłu zawieszonego PM10, dwutlenku azotu (NO2), dwutlenku siarki (SO2).