W dniu 6 grudnia br. poziom alarmowy, oznaczający średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3, został przekroczony w dwóch punktach pomiarowych :
- Woj. małopolskie: w Nowym Targu (156,9 µg/m3);
- Woj. podkarpackie: w Dębicy (151,8 µg/m3).
Przekroczenie poziomu informowania (średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 100 µg/m3) w dniu 6 grudnia br. wystąpiło w następujących lokalizacjach:
- Woj. małopolskie: w Krakowie na stacji przy ul. Lusińskiej (131,6 µg/m3), na stacji przy ul. Bulwarowej (123,4 µg/m3) i na stacji przy al. Krasińskiego (111,3 µg/m3), w Wadowicach (134,8 µg/m3) i w Tarnowie na stacji przy ul. Ks. Romana Sitko (114,5 µg/m3);
- Woj. śląskie: w Bielsku-Białej (111,5 µg/m3), w Katowicach na stacji przy Al. Górnośląskiej (109,5 µg/m3), w Goczałkowicach-Zdroju (106,5 µg/m3), w Żywcu (105,5 µg/m3) i w Ustroniu (104,8 µg/m3);
- Woj. dolnośląskie: w Jeleniej Górze (136,3 µg/m3), w Lwówku Śląskim (105,0 µg/m3) i w Nowej Rudzie (103,2 µg µg/m3);
- Woj. opolskie: w Nysie (140,2 µg/m3);
- Woj. podkarpackie: w Przemyślu (107,8 µg/m3).
Poziom alarmowy i poziom informowania odnoszą się do stężenia substancji w powietrzu, powyżej których przygotowywane są informacje o złej jakości powietrza. Informacje te przekazywane są do właściwych wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. Poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10 wynosi 150 µg/m3 i jest to wartość odnosząca się do stężenia średniego dla całej doby. Poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10 wynosi 100 µg/m3 i również jest to średnia dobowa.
Mapa ostrzeżeń prezentująca informacje o wystąpieniu przekroczeń poziomu informowania i alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w dniu 6 grudnia br., https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/warnings
Przyczyną wysokich stężeń zanieczyszczeń odnotowanych w dniu wczorajszym były warunki meteorologiczne sprzyjające kumulacji zanieczyszczeń pochodzących głównie z ogrzewania domów i mieszkań. Również dziś słaby wiatr i marznące mgły wskazują na dalsze ryzyko utrzymywania się wysokich stężeń pyłu zawieszonego na południu oraz lokalnie na południowym zachodzie kraju.
W dniu 7 grudnia br. dla obszaru powiatów: nowotarski (z wyłączeniem gminy Rabka-Zdrój) i tatrzański oraz miasto na prawach powiatu Tarnów (wszystkie lokalizacje w woj. małopolskim) został wydany komunikat o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego, oznaczający średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3. Nie oznacza to, że przekroczenie musi wystąpić, ale jest taka możliwość.
Na dzień 7 grudnia br. wydano także komunikaty o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie powyżej 100 µg/m3) dla lokalizacji z terenów woj.:
- śląskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiaty: gliwicki, tarnogórski, będziński, bieruńsko-lędziński, raciborski, rybnicki, mikołowski, wodzisławski, pszczyński, bielski, cieszyński i żywiecki oraz miasta na prawach powiatu: Gliwice, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój i Bielsko-Biała;
- małopolskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiaty: suski i wadowicki oraz miasta na prawach powiatu: Kraków i Nowy Sącz;
- dolnośląskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiaty: dzierżoniowski i kłodzki oraz miasta na prawach powiatu: Jelenia Góra i Legnica;
- podkarpackiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat dębicki;
- zachodniopomorskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje miasta na prawach powiatu: Szczecin i Świnoujście;
- opolskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiaty: głubczycki, krapkowicki i nyski.
Szczegółowe informacje o obszarach objętych ryzykiem zawarte są w komunikatach o ryzyku wystąpienia przekroczeń poziomu informowania i alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10, opublikowanych w sekcjach „Przekroczenia i ryzyko przekroczeń” poszczególnych wojewódzkich podstron portalu Jakość Powietrza.
Wyjaśnienie: wartości godzinnych dostępnych na portalu Jakość powietrza w Polsce nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego.
Prognozy zanieczyszczenia powietrza opracowywane przez Instytut Ochrony Środowiska – PIB wskazują, że dziś podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10 mogą utrzymywać się lokalnie na terenie Małopolski i Śląska. Ze względu na brak wiatru, podwyższone, lokalnie wysokie, stężenia prognozowane są również w pasie południowo-zachodniej Polski. Na wchodzie i północnym wschodzie kraju prognozowana jest dobra jakość powietrza.
Zachęcamy do bieżącego monitorowania aktualnego stanu jakości powietrza w Państwa okolicy na podstawie wyników pomiarów udostępnianych przez GIOŚ. Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi przypisanymi do poszczególnych kategorii indeksu jakości powietrza, dostępne są na portalu „Jakość powietrza” oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”. Ponadto w module Prognozy zanieczyszczeń powietrza portalu prezentowane są trzydniowe prognozy jakości powietrza dla obszaru całej Polski w odniesieniu do pyłu zawieszonego PM10, dwutlenku azotu (NO2), dwutlenku siarki (SO2).